Okul Sporlarına Eklenen Bilek Güreşi Branşının Adım Adım Uygulanması

Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü spor komisyonu, okul sporlarına eklenen bilek güreşi branşı için adım adım uygulanması dosyası hazırladı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Okul Sporları Yarışmaları” kapsamında Bilek Güreşi branşının da yerini almasıyla birlikte artık okullarda öğretmenler, öğrencilerini Bilek Güreşi yarışmalarına okul şifreleri ile kayıt yaptırabilecekler.

Yarışmaya katılacak olan okul öğretmenlerine yardımcı olması açısından “Okul Sporları Yarışmaları Adım Adım” dosyası, aşağıdaki şekilde sizler için hazırlandı.

A- Bilek Güreşi Branşı Okul Sporlarında

1- Bilek Güreşi branşı okul sporları kapsamında yer aldığından dolayı, ilinizde Bilek Güreşi yarışmasının düzenlenebilmesi için okulların Beden Eğitimi Öğretmenlerinin “Okul Sporları Bilgi Yönetim Sistemine Giriş Portalı” üzerinden sisteme giriş yapması yani yarışmaya katılma talebinde bulunması gerekmektedir.

2- Eğer ilde okullar sistem üzerinden Bilek Güreşi yarışmasına katılma talebinde bulunmaz ise ilgili ilde Bilek Güreşi yarışmaları gerçekleşemez.

3- Okul Spor Yarışmalarına başvurular genellikle eğitim-öğretim yılının başı olan Ekim ayında başlar. Bu dönemde okullar, yarışacağı spor branşlarında tercihlerini yaparlar. Fakat spor branşı sisteme yeni eklenmiş ise (Bilek Güreşi gibi) ilgili dönem haricinde de başvuru yapılabilmektedir.

B- Okul Sporları Bilgi Yönetim Sistemine Giriş

1- Öğretmen, her okula özel olarak verilen okul şifresiyle birlikte ⇒ Okul Sporları Bilgi Yönetim Sistemine giriş yapmalıdır. Şifresi olmayan öğretmen okul memurundan şifreyi temin edebilir.

2- Sisteme Giriş Adresi: https://okulsporbilgi.gsb.gov.tr/Login.aspx

C- Yarışmaya Katılacak Spor Branşının Seçilmesi

1- Okul Sporları Sistemine giriş yapıldıktan sonra ana sayfadan aşağıdaki işlemler takip edilip branş tercihi yapılacaktır.

2- Oku Modülü

3- Spor Dalı Katılım İşlemleri

4- Kategori Seç

D- Lisans Çıkarma İşlemleri

1- Okul Sporları Sistemine giriş yapıldıktan sonra ana sayfadan ⇒ Sporcu Ekle bölümünden sporcuların bilgileri girilmektedir.

2- Sonrasında lisans çıktısı alınıp okul idaresinden onay imza-mühür işlemi yapılıyor.

3- Lisans çıkarma işlemi esnasında sistem tarafından oluşturulan EK-5 formunun doldurulup sağlık kurumundan mühür-imza işleminin yapılması gerekmektedir.

E- Yarışma Takvimi, Talimatı ve Sonuçları

1- İl / Mahalli Yarışmaları

İlde yapılan yarışmalarda Bilek Güreşi yarışmasının uygulayıcısı ve takipçisi o ilin Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğüdür. İl Müdürlükleri, okullardan gelen yarışmaya katılım başvuruları çerçevesinde süreci federasyon ve il temsilcisi ile birlikte koordine eder. İlinizde gerçekleşecek il yarışmalarının detaylı bilgisine Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü Web Sayfası ⇒ “Okul Sporları Portalı” bölümünden ulaşabilirsiniz. İlinize ait Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüklerinin web adresini aşağıdaki linki tıklayıp öğrenebilirsiniz:

Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlükleri Bilgisi İçin İrtibat:

Web : http://www.gsb.gov.tr/IlMudurlukleri

Tel : 0 312 596 60 00

2- Grup ve Türkiye Şampiyonası

Grup ve Türkiye şampiyonasını Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü düzenler ve organize eder. İl yarışmalarına katılmadan Grup ve Türkiye yarışmalarına katılınamaz.

Detaylı bilgi için http://okulsportal.gsb.gov.tr adresi üzerinden aşağıdaki yöntemlerle bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yarışma Talimatı İçin: ⇒ Yarışma Bilgileri  ⇒ Yarışma Talimatı

Yarışma Sonuçları İçin: ⇒ Yarışma Bilgileri ⇒ Yarışma Sonuçlar

Yarışma Takvimi İçin: ⇒ Yarışma Bilgileri ⇒ Yarışma Takvimi

Yarışma Branş: ⇒ Yarışma Bilgileri  Branş, Yaş, Kategori

Okul Sporları Bilgisi İçin İrtibat

Web : okulsportal.gsb.gov.tr

Tel : 0 (312) 596 60 00 (Bilek Güreşi Birimi: 0 312 596 72 79)

E-mail : okulsporlari@sgm.gov.tr

Faks : 0 (312) 596 73 19

Leave a Reply