Günümüzde spor büyük bir sosyal olay haline gelmiştir. Spor, bilimsel esaslara uyarak yapılan planlamalarla önemli bir sektör olarak gelişimini sürdürmektedir. Ayrıca bu gelişim, sağlık açısından önemli olan düzenli egzersiz yapma alışkanlığını kazanma şeklinde de değerlendirilebilir.
Her geçen gün düzenli yapılan bedensel egzersizler, sporun sağlık için önemini daha da belirginleştirmektedir. Bu egzersizlerin amacı, kasların, kemiklerin, eklemlerin, kalp-damar sisteminin ve fonksiyonlarının en uygun şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Dayanıklılık sporları (Uzun mesafe koşuları, bisiklet, uzun mesafe yüzme vb.) yapanlarda kroner arter hastalığı hipertansiyon ve şeker hastalığı daha az görülmektedir.
İnsan bedeni özel yetenekleri olan mükemmel bir varlıktır. Merkezi sinir sistemi yaşam dinamizmini kontrol eder. Kalp, yaşam boyu düzenli olarak vücuda kan pompalar. Sürekli egzersizlerle solunum sindirim, boşaltım ve iskelet kas sistemlerinin istenen düzeyde tutulması sağlanır. Uzun süre hareketsiz kalan insan bedeni hareket yeteneğini kaybeder ve sağlık problemleri doğabilir.
Sporla ilgilenenlerin amacı, beden ve ruh sağlığını geliştirmek kendine güven kazanmasını sağlamak ve üst düzey performansı elde etmektir.
Sonuç olarak spor, kas – iskelet sitemi, kalp – dolaşım sistemi, sindirim sitemi, postür, sağlıklı bir kiloya sahip olmak gibi tüm fiziksel özellikler için oldukça faydalıdır. Ayrıca sosyal ve psikolojik olarak kişide olumlu yönde büyük etkisi vardır.
Sağlık İçin Yüzmeli
Yüzmeyi bilmek ve zaman zaman yüzmek Peygamberimizin ümmetine tavsiyelerindendir.
Yüzmenin sağlığımıza pekçok faydası vardır. Çünkü yüzme tüm vücudu çalıştırır, ayrıca bel, sırt ağrıları için de birebirdir. Üstelik zinde ve genç kalmayı sağlar. İşte yüzmenin yararları:
– Suda mesafe katetmek, alt karın kaslarını iyi çalıştırır. Göbek sorunu kalmaz. Mekik çekerken bile sadece karnın belirli bölgeleri çalışırken yüzmede daha geniş kısım çalıştırılmış olur.
– Yüzen kişiler güçlü adele yapısına sahip olur. Kaslarda sarkma olmaz. Vücudumuz form kazanır. Fiziksel görüntümüz değişir. Omuzlarımız genişler.
– Yüzme egzersizler arasında en fazla kalori yakanıdır. Tenis oynamaktan, kayaktan, tekvandodan, hatta kürek çekmek, bisiklete binmek ve koşmaktan daha çok enerji harcanır, üstelik sağlık açısından daha yarar sağlanır.
– Haftada 3 gün birer saat yüzen ortalama 790 kalori harcar. Diyet yaparak sıkıntıya girmeye de pek gerek kalmaz.
– Dayanıklılık ve esnekliliğimizi geliştirir.
– Kalbimizi güçlendirir. Düzenli yüzen kişilerde kalp daha ekonomik çalışma yeteneği kazanır. Kalp, dinlenme anında normal bir insanda dakikada 60-70 kez atarken, yüzen kişide atım sayısı 50’nin altına düşer.
– Yüzenlerin üst bedenlerindeki yağ daha az erir, böylece cildi koruyan tabaka korunmuş olur. Bu da hücrelerin hızlı yıpranmasını önler.
– Yüzerken mecburen düzenli ve daha derin nefes alınıp verilir. Bu özellikle astımlılara iyi gelir, nefesi açar.
– Yüzerken gücümüzü sırt ve karın arasında dengeli bir şekilde kullandığımız için vücudumuz bir bütün halinde çalışır. Böylece sırt, bel ağrısı yaşanmaz.
– Yüzerken yapılan yavaş, düzenli hareketler ve suyun kendisi, strese karşı birebirdir. Yüzmek, vücuda sağladığı rahatlama ve kaslardaki gevşemeyle bir nevi sinirsel, ruhsal bir tedavidir.
– Yüzmek kan dolaşımını düzenler. Varis, selülit gibi rahatsızlıklarda faydalı olur.
– Suda, normal vücut ağırlığının sadece yüzde 10’u kadar bir ağırlığımız olur. Bu sebeple koşarken olabilecek incinmelerin neredeyse hiçbiri başımıza gelmez. Özellikle diz ve bilek problemi olanlar için genellikle yüzme tavsiye edilir.
– Yüzme, havuzda değil denizde yapılıyorsa alınan bol oksijenle metabolizmamız hızlanır ve işleyişi düzenlenir. Çünkü denizlerde yaşayan, çoğu çıplak gözle görülemeyen, tek başına veya koloniler halinde bulunan canlı türü olan algler, özellikle gündüzleri su yüzeyine çıkarak, yaptıkları fotosentez sayesinde bol miktarda oksijeni açığa çıkarırlar. Bu yüzden deniz kıyıları oksijenin bol bulunduğu alanlardır.
Kısacası yüzmek günlük hayatın yorgunluklarını ve stresini atmak için birebirdir. Aynı zamanda bizi forma sokar, sağlık ve mutluluk verir.