Türkiye Genç Erkekler Bilek Güreşi Finali Tamamlandı

Asfa Gençlik ve Spor Kulübü ile Zinde Gençlik ve Spor Kulübü’nün, sporun sadece futboldan ibaret olmadığı bilinciyle hareket ederek Türkiye Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu işbirliğiyle düzenlediği Türkiye Genç Erkekler Bilek Güreşi Yarışması Türkiye Finali 24 Şubat 2014 Pazartesi günü saat 10.30’da Ümraniye Haldun Alagaş Spor Kompleksi’nde gerçekleşti. Kendi alanında bir ilk olan bu yarışmaya 15-18 yaş arası bilek güreşi lisanslı erkek sporcular müracaat etti.

Organizasyonun amacı “ata sporu” olan bilek güreşini gençlere tanıtmak, sevdirmek, yetenekli sporcuları tespit ederek spor dünyasına kazandırmak, bu alandaki lisanslı sporcu sayısını artırmak ve başarılı olanları ödüllendirmektir.

Bu amaç doğrultusunda 28 il merkezinde, 38 gençlik ve spor kulübünün katkılarıyla bölge elemeleri Ocak ayında gerçekleştirildi. Yarışma 40 farklı ilden 4 bini aşkın sporcunun katılımıyla bugüne kadar bu alanda yapılan en geniş kapsamlı organizasyon oldu. Bölge elemeleri İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Antalya, Ağrı, Rize, Erzurum, Bursa, Konya, Adana, Sivas, Bolu, Denizli, Düzce, Giresun, Eskişehir, Kahramanmaraş, Karabük, Malatya, Karaman, Ordu, Kayseri, Samsun, Sakarya, Kilis, Yalova, Kırıkkale illerinde yapıldı.

Tam bir gençlik şöleni şeklinde gerçekleşen bu organizasyon vesilesiyle gençlerimiz; bir spor dalında lisanslı sporcu olmanın bilincinde, kötü alışkanlıklardan uzak, sağlıklı, kuvvetli, başarılı ve ahlaki değerlerinin farkında birer birey olma yolunda adım atmış oldular.

350 sporcunun finale kaldığı yarışmanın saat 16.00’da düzenlenen ödül töreninde açılış konuşmasını Asfa Eğitim Kurumları Genel Müdürü Belma Uysal yaptı. Belma Uysal konuşmasında bilek güreşinin okullarda bir spor dalı olarak yaygınlaşması için çalıştıklarını söyledi. Zinde Gençlik ve Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Adem Öztürk sporun birinci olmak için değil sağlıklı bir yaşam sürmek için yapılması gerektiğine vurgu yaptı. Daha sonra söz alan Türkiye Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyon Başkanı Niyazi Kurt ise organizasyonu gerçekleştiren tüm paydaşlara teşekkür etti.

Ödül törenine katılan organizasyonun iletişim sorumlusu Akra Fm Genel Müdürü Naim Güleç bir sporcunun bileğinin kuvvetli olması kadar zihninin de parlak olması gerektiğine vurgu yaptı.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Koçibar organizasyonu düzenleyen Asfa Eğitim Kurumları’nı tebrik etti ve tüm sporculara öğrenim hayatlarında başarılar diledi.

Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Tekin derece alan sporculara ödüllerini verdikten sonra akademik başarılarının yanı sıra sportif alanlardaki başarılarıyla göz dolduran Asfa Eğitim Kurumları’na teşekkür etti.

Ödül takdim eden Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürü Saadettin Gül de kısa bir konuşma yaparak ata sporuna verilen değer için yarışmayı düzenleyen tüm paydaşlara teşekkür etti katılan sporcuları tebrik etti.

Konuşmaların ardından birincilere tam altın, ikincilere yarım altın, üçüncülere çeyrek altın ödülleri ile madalya ve başarı belgeleri takdim edildi.

Leave a Reply