Zinde Gençlik ve ASFA’nın Düzenlediği 3. Türkiye Bilek Güreşi Yarışması Tamamlandı

Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü ve Asfa Gençlik ve Spor Kulübü‘nün birlikte organizesiyle Ankara Ulus’daki Atatürk Kapalı Spor Salonu ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen 3. “Türkiye Kulüplerarası Genç Erkekler Bilek Güreşi Yarışması” tamamlandı.

Asfa Ankara Ferda Koleji’nin sponsorluğunda 19 – 20 Aralık 2015 / 07 – 08 Rebi’ül-evvel 1437 tarihlerinde tertip edilen yarışmaya, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti geneli 45 ildeki 69 kulüpten yaklaşık 700 genç erkek sporcu ile engelli sporcular katılma fırsatı buldu.

1997-2001 yılları arası doğumlu Genç Erkekler ve Genç Engelli Erkekler kategorilerinde düzenlenen yarışmanın ilk gününde, tartı ve genç engellilerin müsabakaları yapıldı. İkinci günü ise genç erkeklerin müsabakaları düzenlendi.

Aynı anda 5 masada titizlikle devam eden yarışma, heyecanlı ve nefes kesen müsabakaların ardından hak edenin kazanmasıyla tamamlandı.

Müsabakalar sonucunda her siklette 1.ler tam altın, 2.ler yarım altın, 3.ler de çeyrek altın, madalya ve başarı belgesi ile ödüllendirilirken ilk üç dereceye giren kulüplere kupa, yarışmaya katılan tüm sporculara ise katılım belgesi verildi.

Türkiye genelinde gençlerde sporu teşvik etmek, bir spor dalı olarak fazla bilinmeyen Ata Sporumuz Bilek Güreşini gençlere tanıtmak, sevdirmek, yetenekli sporcuları tespit etmek, spor dünyasına kazandırmak, engelli başarılı sporcuları bulmak, lisanslı sporcu sayısını artırmak ve başarılı olanları ödüllendirmek” amacıyla düzenlenen yarışma sonucunda, sikletlerinde Türkiye derecesi yapan genç sporcular belirlendi.

Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı Adem Öztürk yaptığı açıklamada; “Türkiye’nin en büyük ve en geniş katılımlı yarışması olarak kayıtlara giren, bilek güreşi yarışma organizasyonunun Ankara’daki finallerinden önce, 50’den fazla ilde okul seçmeleri yapıldı. Proje ortağımız olan kulüplerin organizesi ile gerçekleşen okul seçmelerine, yaklaşık 15.000 kadar sporcu katıldı. Okul seçmelerinde belirlenen sporcular arasında yapılan yarışlar sonucunda, il dereceleri belirlenmiş oldu. İl sıralamasına giren sporcular ise, Ankara’da yapılacak olan Türkiye Finallerine katılmaya hak kazandı.

İşte bu bileği ve yüreği güçlü Zinde Gençler, Ankara’da buluşarak şölen havasındaki yarışmaya iştirak etme fırsatı buldu. Disiplin ve titizlikle yürütülen organizasyon, otorite ve katılımcıların takdirine şayan oldu. Bir federasyon yetkilisi; Dünya kupası bilek güreşi yarışmalarında göremediğimiz titizliği ve organizasyon başarısını burada görmekten kıvanç duyuyorum, ifadesinde bulundu.

Bizlere bu onuru yaşatan proje ortağımız Bilek Güreşi Federasyonu yetkililerine, illerde bilek güreşi çalışmalarını büyük bir aşkla gerçekleştiren spor kulüplerinin yöneticilerine, özellikle final müsabakasını başarıyla organize eden Asfa Ferda Spor Kulübü sorumlularına, sporcuları çalıştıran fedakar antrenörlere, onları finallere getiren ekip başlarına, finallere katılmaya hak kazananlar yanında bilek güreşine gönül veren tüm sporculara, en içten duygularla teşekkür ederiz.” dedi.

Türkiye’den 69 kulübün katılım sağladığı final yarışmalarında, takım sıralamasında 1.liği Yalova Bilek Güreşi Spor Kulübü, 2.liği Sivas Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü, 3.lüğü ise İstanbul Güçlü Sosyal Gelişim Gençlik ve Spor Kulübü (GÜÇLÜDER) elde ederek kupa almaya hak kazandı.

Sikletlerinde 1. olan sporcular ve kulüpleri ise şunlardır;

50 kg. sol kolda Muhammet Emin Kılıç – Yalova Refleks Fitness Spor Kulübü,
55 kg. sol kolda Said Erdem Bıyıkoğlu – Sivas Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü,
60 kg. sol kolda Adnan Öztürk – Samsun Yıldız Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü,
65 kg. sol kolda Çağatay Kınay – Yalova Bilek Güreşi Spor Kulübü,
70 kg. sol kolda İbrahim Haktankaçmaz – Şanlıurfa Gençlik Spor Kulübü,
75 kg. sol kolda Muhammed Abdurrahman Alagöz – Şanlıurfa Haran Spor Kulübü,
80 kg. sol kolda Özgür Yılmaz – İstanbul Güçlü Sosyal Gelişim Gençlik ve Spor Kulübü,
+80 kg. sol kolda Turan Verep – Sivas Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü,

50 kg. sağ kolda Muhammet Emin Kılıç – Yalova Refleks Fitness Spor Kulübü,
55 kg. sağ kolda Said Erdem Bıyıkoğlu – Sivas Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü,
60 kg. sağ kolda Mustafa Akansoy – Yalova Bilek Güreşi Spor Kulübü,
65 kg. sağ kolda Çağatay Kınay – Yalova Bilek Güreşi Spor Kulübü,
70 kg. sağ kolda İbrahim Haktankaçmaz – Şanlıurfa Gençlik Spor Kulübü,
75 kg. sağ kolda Ahmet Fatih Güney – Bursa İrfan Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü,
80 kg. sağ kolda Metehan Ar – Yalova Bilek Güreşi Spor Kulübü,
+80 kg. sağ kolda Atakan Mert Namal – Karabük Gençlik Spor Kulübü,

Genç Engelli 65 kg. sol kolda Fatih Kamuz – Adana Gençlik ve Spor Kulübü,
Genç Engelli +65 kg. sol kolda Samet Cesur – İstanbul Güçlü Sosyal Gelişim Gençlik ve Spor Kulübü,
Genç Engelli 65 kg. sağ kolda Emin Berat Kocakaya – Konya Meram Belediyespor Kulübü,
Genç Engelli +65 kg. sağ kolda Altan Kaan Kaskan – İstanbul Günaçtı Bilek Güreşi Spor Kulübü.

Müsabaka sonuçları için TIKLAYINIZ.

Leave a Reply